Adventní výstava 2021

Během víkendu 27. a 28. listopadu proběhla na kosovské rychtě po dvouleté přestávce výstava – tentokrát s názvem Adventní výstava s kouzlem a vůní barev. Přes nepříznivou epidemiologickou situaci a nepřízeň počasí, kdy husté sněžení způsobilo komplikace na silnicích, navštívilo výstavu téměř 160 návštěvníků. Ti mohli obdivovat obrázky dvou výtvarníků – Lenky Kubíčkové z Mohelnice a jejího synovce Matěje Kotka z Hrabové. Interiér zdobily vánoční dekorace, které zhotovily děti nebo zaměstnanci MŠ v Kosově, ŠD při ZŠ Boženka v Zábřehu a SŠ sociální péče a služeb v Zábřehu. K zakoupení byly výrobky z vosku, pedigu, lepenky i voňavé medové perníčky.

Adventní výstava 2022

Sobotní odpoledne zpestřila soutěž o nejlepší jablečný štrúdl. Do soutěže bylo přihlášeno devět vzorků, které přivezli soutěžící z Kosova, Hoštejna, Zábřeha, Mohelnice a Olomouce. Všechny štrúdly byly vynikající, ale přesto byl každý trochu jiný. Porota (náhodní návštěvníci) hodnotila vzhled štrúdlu, ale především chuť. První místo přiřkla panu Karlu Richterovi z Mohelnice, druhé místo získala teprve patnáctiletá pekařka Liduška Krňávková ze Zábřeha a třetí místo obsadila Eva Pěničková z Kosova. Velmi dobré štrúdly upekly také Dana Macková z Olomouce, Ludmila Brulíková ze Zábřeha, Jana Čechová z Kosova, Jitka Focherová z Hoštejna a Lenka Smékalová z Kosova.

Mimo soutěž dodali štrúdl Bohuslav Steidl z Kosova a Martina Kotková z Hrabové. I tito účastníci si zaslouží velkou pochvalu.

A ještě přidávám zajímavost z dějin štrúdlu. První známý recept na štrúdl pochází z roku 1696 z Rakouska. Jak se do Rakouska dostal? Osmanští Turci brali na svoje válečné výpravy kuchaře a cukráře, kteří pekli börek a baklavu, turecké speciality z listového těsta. Ty zachutnaly i lidem na dobytých územích Maďarska a Balkánu. Nikdo však přesně nevěděl, jak se připravují, a tak vznikaly různé varianty. V rakouských zemích doplnili těsto kombinací jablek, skořice a rozinek a takvznikl STRUDEL. Štrúdl neboli jablečný závin je dnes pevnou součástí české kuchyně.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kteří se na přípravě akce podíleli, především mému manželovi, dětem Veronice a Martinovi a setře Janě. Bez nich by výstava nevznikla.

Adventní výstava 2022
Adventní výstava 2022
Adventní výstava 2022
Adventní výstava 2022