V letošním roce si obec Kosov připomíná několik výročí:
Před 190 lety započala výstavba budovy kosovské rychty (viz: https://kosovskarychta.cz/rychta-v-kosove/).
V roce 1894 (130. výročí) na rychtě pobývala spisovatelka Růžena Svobodová (viz: https://kosovskarychta.cz/ruzena-svobodova/ a https://kosovskarychta.cz/ruzena-svobodova-v-odlehle-dedine/).
Před 10 lety byla této spisovatelce na budově rychty odhalena pamětní deska.
Až po nějaké době po odhalení pamětní desky se mi do rukou dostala Pamětní kniha Občanské besedy, do které kronikář Vojtěch Vaňourek zapsal (uvádím doslovný přepis):
„Skromný návrh:
Roku 1894 na jaře přišla do Kosova pro své zotavení z Prahy spisovatelka, paní Růžena Svobodová, choť básníka a spisovatele Fr. X. Svobody z Prahy. Ubytovala se v rychtě, kam byla doporučena p. Jos. Pelclem, nakladatelem na Kr. Vinohradech – Praze. Nikdo tehdy ani tušení neměl o významné této návštěvě a pí. Růž. Svobodová se v tom směru sama s nikým neprojevila. Zamilovala sobě venkovské ženy, s nimiž udržovala styk, po celou dobu pobytu svého v Kosově. Pěkně vše popisuje ve svém dílku napsaném a vzešlém z tohoto svého u nás pobytu v knížce „V odlehlé dědině“. Pro obec Kosov samu jest to velkou kulturní událostí a obec sama, ve svém vlastním zájmu by dle toho měla její pobyt v dědině hodnotiti.
Především škola by měla svému žactvu o významu spisovatelčině pověděti aspoň tolik, aby školní mládež se uvědoměle dověděla, kdo to byl, ta Růžena Svobodová, aby si mládež školní pak sama přála poříditi pamětní takový kulturní čin, jímž by se dokumentovala kulturní její vyspělost. Neboť jest málo obcí, jíž se tolik cti dostalo, aby člen českého spisovatelstva prožil, včleněn mezi lid, svůj volný čas v takovém pochopení, jak právě zmíněná reprezentantka prožila.
Pro uctění naší význačné básnířky (neboť její spisy jsou jedinou básní) dovolil bych si vlct. místnímu Nár. výboru navrhnouti: 1. Zřízení pamětní desky k upevnění na budově rychty, pro paměť jejího zde pobytu. (Také by deska mohla býti ovšem i jinde umístěna). 2. Zakoupení všech jejích spisů pro obecní knihovnu. Vše to jevilo by se to býti velkým kulturním činem a obec Kosov by se řadila mezi osvětově nejpokročilejší, zejména když škola, obec, občané a mládež v pochopení krásna, všichni vespolek by zapůsobili.
Protože i její choť, Mistr Fr. X. Svoboda, básník a spisovatel, byl v Kosově po několik dnů, mohlo by se i této příležitosti využít pro nápis na desce společné.
Na Drozdovské Pile 22. dubna 1948“
Jsem ráda, že se mi podařilo ziniciovat zhotovení pamětní desky a splnit tak po více jak 60 letech přání kronikáře Vojtěcha Vaňourka.
105 let uplynulo od založení tělovýchovné organizace Sokol (viz: https://kosovskarychta.cz/z-historie-sokola-v-kosove/
A v roce 1949 byla v Kosově zřízena obecní prádelna a místní rozhlas.
Obecní prádelna v Kosově – 75. výročí
Roku 1949 byla v přízemí místního národního výboru zřízena obecní prádelna. MNV zakoupil z prostředků obce dvě velké pračky značky Perun a ždímačku s elektrickým pohonem. Do prádelny byla nainstalována velká plechová nádrž na vodu a do ní byla pomocí elektromotoru pumpována voda ze studny, která se nacházela v dřevníku budovy. K máchání prádla byla zakoupena veliká vana. Zřízením prádelny tak byla poskytnuta možnost méně majetným občanům ulehčit si práci s praním prádla. Někteří občané v této době již elektrické pračky vlastnili, a tak měli práci usnadněnou. Ale i tak praní velkého prádla byla velká dřina. Pralo se obvykle 1x za měsíc a praní bylo záležitostí celé rodiny. Voda se musela nejdříve ohřát v kotli, z něj nalít do pračky. Vyprané prádlo se nejdříve vyždímalo, potom teprve máchalo v neckách nebo v plechové vaně a následně se opět ždímalo.
Místní rozhlas – 75. výročí
Roku 1949 se MNV usnesl na zakoupení zařízení pro místní rozhlas. Potřebné zařízení bylo zakoupeno od firmy v Uničově, která také instalaci rozhlasu v obci provedla. Rozhlasové ampliony byly umístěny na věži kaple. Celkový náklad činil 70.000 Kčs. Zavedením obecního rozhlasu tak odpadlo dosavadní obtížné
a zdlouhavé vyhlašování (tzv. vybubnovávání) nařízení a vyhlášek ONV a MNV za pomoci bubnu místním poslem. Velkou oblibu si získaly různé relace
a gratulace vysílané rozhlasem u příležitosti různých státních oslav, narozenin
a sňatků místních občanů.