Rok 1975 byl posledním rokem 5. pětiletky. V tomto roce pokračovala výstavba kulturního domu a další dlouhodobou investiční akcí bylo budování kanalizace. Kromě těchto velkých a finančně nákladných činností, místní národní výbor zajišťoval práce, které zlepšovaly životní a pracovní prostředí. Byla provedena výsadba okrasných dřevin na hřbitově, byl upraven a vysazen břeh při cestě na Dolní konec, dále byla založena zahrada s výsadbou ovocných stromů u bytovky a garáží.
Brigáda socialistické práce při JZD provedla úklid a úpravu prostranství kolem svých objektů, část prostranství byla vyasfaltována.
Na Skalce a ve Žlabu bylo připravováno vybudování zahrádkářské kolonie.
V tomto roce byl zbourán dům č. 8, a tak zanikla Sojákova hospoda i kinosál.
Během výše zmíněných prací bylo využíváno zařízení drobných provozoven při MNV a během těchto akcí a při organizování různých oslav se angažovali členové Národní fronty.
Realizování kulturních akcí bylo částečně limitováno tím, že byla zbourána Sojákova hospoda, kde se tyto akce do této doby odehrávaly a nebyl ještě dokončen kulturní dům. Přesto v květnu proběhly oslavy 30. výročí osvobození Sovětskou armádou, během léta mládež zorganizovala několik zábav, sportovních her, táboráků i dětský karneval na hřišti u lesa na Klínku.
Na podzim v JZD proběhla dožínková oslava, v listopadu oslava VŘSR, místní zahrádkáři uspořádali výstavu ovoce a myslivci poslední leč.
Místní lidovou knihovnu vedl pan Karel Bezděk, půjčoval v pátek odpoledne. Během tohoto roku si místní čtenáři půjčili 1000 knih.
Na základní devítiletou školu ve školním roce 1974/1975 bylo zapsáno 16 žáků ve 4 postupných ročnících. Na školní rok 1975/1976 bylo přihlášeno 6 dětí. Ředitelku Evu Hýblovou po dobu její mateřské dovolené zastupovala Božena Hajtmarová ze Zábřeha.
Mateřskou školu navštěvovalo 17 dětí, ředitelku Jitku Martinákovou během její mateřské dovolené zastoupila Jiřina Němečková ze Zábřeha.
Mládež ve volném čase pracovala v Socialistickém svazu mládeže, děti se scházely v oddílu Pionýr a Jiskry. Pionýři se scházeli pravidelně 1x týdně v budově ZDŠ, později v nové klubovně v mateřské škole (č. p. 28). Vedoucí byla Dagmar Hýblová. Kromě schůzek v klubovně se pionýři zúčastňovali různých výletů, soutěží, pochodů (Leštinská 30), stanovali na Drozdovské pile a nikdy nechyběli na žádné oslavě, na kterých se podíleli kulturním vystoupením.
Velmi aktivní byl ČSČK (Československý červený kříž). Všech 45 členů se zúčastňovalo různých školení, pomáhali při očkování, ošetřování nemocných, navštěvovali staré lidi a byli dárci krve.
Důležitá byla také spolupráce požárníků, zahrádkářů a myslivců při organizování různých akcí.
Předsedou JZD byl na výroční schůzi zvolen Ing. Jaroslav Sekanina, byly také schváleny obnovené stanovy. Družstvo bylo řízeno z ústředí v Zábřehu. Ke zlepšení a dosažení pěkných výsledků přispěly dva kolektivy Brigád socialistické práce – dílny Rovensko a ošetřovatelé dojnic v Kosově.
Počasí bylo podobné jako na ostatním území ČSSR. Teploty v zimě klesaly k -15 stupňům, napadlo až 20 cm sněhu, srážky v letním a podzimním období byly však nedostatečné, takže zemědělci se potýkali s nedostatkem vláhy.
V roce 1975 v obci žilo 316 osob, z toho 162 ženy. Bylo uzavřeno 7 sňatků, z nich ale pouze dva manželské páry zůstaly v obci. Narodilo se pět dětí, z toho dvě dívky. Zemřelo 8 osob, z toho 4 ženy.
Potravinami a ostatním zbožím byli obyvatelé obce zásobováni prodejnou Jednota. Ta také zajišťovala výkup vajec a lesních plodin, hlavně malin. Zásobování masem zajišťovala pojízdná prodejna 2x týdně. Hýblova hospoda na č. 10 zanikla po požáru.
Tímto rokem skončila 5. pětiletka.