100. výročí od počátku elektrifikace obce Kosov

Elektrifikace obce Kosov u Zábřeha byla součástí širšího procesu rozvoje infrastruktury a modernizace venkovských oblastí v českých zemích. Tento proces probíhal v několika etapách. Počátky elektrifikace v Rakousko-Uhersku spadají do konce 19. století, kdy byla elektrifikována Praha a některá větší města. K většímu rozvoji elektrifikace v Československu došlo v první polovině 20. let 20. století, kdy se elektrifikace začala rozšiřovat i do venkovských oblastí. K rozsáhlé elektrifikaci potom došlo po Druhé světové válce v 50. letech. Elektrifikace Československa byla slavnostně ukončena roku 1960.

V době před elektrifikací se obyvatelé Kosova museli spoléhat na tradiční zdroje světla a tepla – petrolejové lampy, svíčky, oheň. K zásadnímu zlomu došlo roku 1925, kdy obec podala žádost na stavbu elektrické sítě. Za obec se jednání zúčastnil starosta obce Jan Soják a Jan Vaňourek, rolník z č. 21. Jednání probíhala v hostinci č. 8 a podle kronikáře probíhala velmi bouřlivě, poněvadž ne všichni byli této změně nakloněni. Nakonec se ale podařilo stavbu sítě prosadit a zahájit ji za starostování Jana Sojáka. Ten však krátce na to prodal svoji usedlost a odstěhoval se z Kosova do Rájce u Zábřeha. Stavba byla dokončena za jeho nástupce Emila Steidla st. Do kterých domů byla v tomto období elektřina zavedena, zmínka v kronice není. Dá se však předpokládat, že se jednalo o budovu dnešního obecního úřadu, školu a statky nejbohatších sedláků.

Další zmínka  o elektrifikaci je v kronice až z roku 1948. Kronikář píše, že snahou národního výboru bylo napojit všechny domácnosti na elektrickou síť, neboť ještě v několika domácnostech se svítilo petrolejovými lampami a odlehlejší části vesnice byly bez proudu. Napojení zbývajících domů na elektrickou síť stálo obec 75 000 Kčs, malou část museli uhradit sami žadatelé.

V následujících letech jsou v kronice zmínky o opravách elektroinstalace nebo o opravě veřejného osvětlení.

V současné době je Kosov plně elektrifikován, elektrická energie je k dispozici ve všech domácnostech a veřejných budovách, což umožňuje obyvatelům plně využívat moderní technologie od domácích spotřebičů, přes vytápění a osvětlení až po komunikační prostředky.

Následující fotografie zachycují počátky elektrifikace a představují různá zařízení využívající elektrickou energii, která výrazně usnadnila každodenní práci jak v domácnostech, tak v zemědělství. Dokumentují přechod od manuální dřiny k modernějším technologiím, jež přinesly větší efektivitu, úsporu času a zlepšení životních podmínek.

Merici-pristroj-ampermetr
« z 19 »